griozeleğitim@gmail.com
0342 3217018  

Apraksi Nedir?

Apraksi Nedir?

03/10/2019       Hit: 20

Apraksi Nedir ? 

Apraksi , beyinden gelen direktifin konuşma kaslarına doğru şekilde akrarılamaması sonucu ortaya çıkan  konuşma bozukluğudur. Bu vaziyet kasların yetersizli olmasından kaynaklanmaz. Beynin konuşma eylemi için gereken dudak, çene, dil gibi organlarını harekete  geçirme hususunda problem yaşanmasından  kaynaklanmaktadır. Apraksi görülen bireylerin sesleri, heceleri ve kelimeleri söylemede problemlergörülmektedir. Birey ne demek istediğini bilse de bu problem yüzünden kendisini ifade edememektedir. Apraksi, konuşmayı ciddi oranda etkileyebilen bir  bozukluğuktur.  Kişi Gaziantep dil konuşma terapisti leri tarafından gözleme alındaktan sonra yoğun Gaziantep dil konuşma terapisi ile bu problemler en aza indirilebilmektedir.

Apraksiyle ilgili  literatürde kısıtlı veri bulunmasına rağmen tanı koyulan kişi sayısı gittikçe artmaktadır. Apraksinin otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda da sıklıkla görülerek, iletişimi kısıtladığı görülmektedir. Tüm dil konuşma bozukluklarında olduğu gibi Apraksi hakkında da ailelerde ve dil konuşma terapist lerinde  farkındalık yaratmak gerekmektedir.

Apraksi tedavisinde kullanılan teknikler nelerdir?

  Araştırma sonuçlarına göre apraksi görülen çocuklar için sık ve yoğun  gaziantep dil ve konuşma terapisi seansları uygulanması gerekmektedir. Birebir uygulanan dil konuşma terapisi , grup dil ve konuşma terapisine göre daha etkili olmaktadır. Çocukta gelişme görüldükçe,  dil konuşma terapisi sıklığı azalmakta ve grup terapisinin önemi artmaktadır.

Yapılacak müdahalenin odak noktası, dil konuşma üretimi için gerekli kas hareketlerinin planlanması, seslerin ve hecelerin sıralama ve koordinasyonunun geliştirilmesidir.

Çocuklarda Apraksi'nin sebebi nedir ?

Apraksinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte konuşma kaslarında görülen güçsüzlük gibi bir nedenden kaynaklanmadığı bilinmektedir. Diğer yandan genetik faktörler ve erkek olma apraksi açısından risk faktörleri arasındadır.Belirtileri şunlardır ;

  • Gecikmiş konuşma gözlenebilir.
  • Uzun kelimelerde  hatalar dahada artar.
  • Yapılan fonolojik hatalar birbirini tutmaz ve farklılaşabilir.
  • Kavrama becerisi  ifade edici becerisinden daha iyidir.
  • Bİrey hatanın farkında olduğu için kelimeyi  tekrar ederek düzeltmeye uğraşır fakat daha kötü bir hal alır.
  • Kendini ifade etme sürecinde arama davranışı gözlenebilir.
  • Harfleri  ve heceleri doğru dizine koymada sorun yaşanır.
  • Sesler arasında uzun duraksamalar görülebilir.

 Evde yapılan pratikler çok önemlidir. Ailelere çocuğun tedavi sürecine yardımcı olmaları için alıştırmalar verilecektir. Ailelerin bu sürecin zamana ihtiyacı olduğunu unutmayarak özveriyle üstlerine düşen görevi yerine getirmesi gerekmektedir. Gaziantepte bulunan Gri Dil Konuşma Merkezimizde bulunan Dil konuşma terapistlerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

http://www.griozelegitim.com/

Site içi Arama

Dil ve Konuşma Bozuklukları

Dil ve konuşma bozukluğundan bahsetmeden önce bu iki bozukluk arasındaki farktan kısaca bahsetmek gerekir. Dil ve konuşma birbirinden farklıdır.

Otizmde Dil Konuşma Terapisti nin Rolü Nedir ?

Otizmli bireylerin dil konuşma terapisi almalarında Dil konuşma terapistlerinin rolü

Apraksi Nedir?

Dil ve konuşma Terapisi ihtiyaçları birbirinden ayrılmaktadır. Çocuk söylenenleri kavramada ve kendisini ifade etmede güçlük çekiyorsa bu dil konuşma

Çocuklarda Dil Konuşma Bozuklukları ve Terapi Yöntemleri

Çocuklarda Dil Konuşma Bozuklukları , Dil Konuşma Terapisi ve yöntemleri hakkında  dil konuşma terapistleri tarafından bozukluk

ADRES : Pancarlı Mahallesi 5 Nolu Sk. No:7 Şehikamil / Gaziantep

TELEFON :0342 3217018   0342 3217018

FAX :0342 3217018

E-mail : griozeleğitim@gmail.com