griozeleğitim@gmail.com
0342 3217018  

Otizmin nedenleri nelerdir?

Otizmin nedenleri nelerdir?

20/06/2017       Hit: 991

Yapılan çalışmalar bilinen en önemli nedenin genetik etmenler olduğunu gösteriyor. Otizmde, bazı genetik değişimlere bağlı olduğu düşünülen beyin değişiklikleri ön plandadır. Ancak yine de otizme özgü özel bir beyin bölgesi bozukluğu tespit edilememiştir. Otizm, tuberoskleroz, frajilX , fenilketonüri gibi nörolojik ve genetik hastalıklarla birlikte görülebilmektedir.
 
Otizm genetik bir hastalıktır fakat çoklu gen etkileşiminden mi yoksa mutasyon sonucunda mı gerçekleştiği henüz açıklanamamıştır. Araştırmacılar ikiz denekler üzerinde yapılan deneyler sonucunda ortak çevre koşulları ve diğer tıbbi sendromlar olmayan ortamlarda otizm riskinin %90 oranında genetik olduğunu tesbit etmişlerdir. Tek gen mutasyonu veya tek kromozon anomalileriyle izlenmemektedir. Sadece otizm ile bağlantılı genler OSB’ye yol açtığı da gösterilememiştir. Ailelerinde otistik olmayan bireylerin çocuklarında otizm olmayacak diye bir şart yoktur. Gen kopyası varyantlarından kaynaklı olarak otizm gelişebilir. Bu mayoz bölünme sırasında oluşan bozukluklar sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Yani her insanda otizme yol açan genler mevcuttur. Ayrıca doğum kusurları otizmi tetikleyebilir. Çevresel etkilerin otizme etkisi bilimsel olarak kanıtlanmasa da bunun üzerine detaylı araştırmalar hala yapılmaktadır. Bu çevresel etkenler; radyoaktivite, ağır metaller, hastalıklar, solventler, egzoz gazı, plastik ürünlerde kullanılan flatallar ve fenoller, alkol, sigara, uyuşturucu ve aşılar diye sıralanmıştır. Bu hastalık erkek çocuklarında kız çocuklarına göre 4. kat daha fazla olarak rastlanmaktadır. Otistik bir çocuğun gelişimi; İlk olarak kendini konuşmada belli eder. Dil gelişimi çok gecikir. Sosyalleşme sürecine çok geç adım atar. Adım attığında da tam olarak sosyalleşemez. Onun için duygusal bir tepki yoktur. Duygusal tepkilere kendini tamamen kapatır. Beyinsel işlevsizlik durumunda dengesizlikler gözlenir. Etkinlikleri sınırlı olarak gerçekleştirir. İlk doğduğunda anlaşılması çok zor olan bu hastalık, çocuğun konuşma zamanı gelince veya toplumla iletişim döneminde rahatlıkla fark edilebilir.

Site içi Arama

Dil ve Konuşma Bozuklukları

Dil ve konuşma bozukluğundan bahsetmeden önce bu iki bozukluk arasındaki farktan kısaca bahsetmek gerekir. Dil ve konuşma birbirinden farklıdır.

Otizmde Dil Konuşma Terapisti nin Rolü Nedir ?

Otizmli bireylerin dil konuşma terapisi almalarında Dil konuşma terapistlerinin rolü

Apraksi Nedir?

Dil ve konuşma Terapisi ihtiyaçları birbirinden ayrılmaktadır. Çocuk söylenenleri kavramada ve kendisini ifade etmede güçlük çekiyorsa bu dil konuşma

Çocuklarda Dil Konuşma Bozuklukları ve Terapi Yöntemleri

Çocuklarda Dil Konuşma Bozuklukları , Dil Konuşma Terapisi ve yöntemleri hakkında  dil konuşma terapistleri tarafından bozukluk

ADRES : Pancarlı Mahallesi 5 Nolu Sk. No:7 Şehikamil / Gaziantep

TELEFON :0342 3217018   0342 3217018

FAX :0342 3217018

E-mail : griozeleğitim@gmail.com