griozeleğitim@gmail.com
0535 449 21 03  

Seçici Konuşmazlık ve Dil Konuşma Terapisi

Seçici Konuşmazlık ve Dil Konuşma Terapisi

14/11/2019       Hit: 1460

Seçici Konuşmazlık

Bireyin konuşma ile ilgili sorunu olmamasına rağmen konuşmasının beklendiği durumlarda normal şekilde konuşmamasıdır. Çocuk yakın ilişki içinde olduğu bazı kişilerle konuşurken başkaları ile konuşmayabilir. Çocuğunuzda seçici konuşmazlık olduğunu düşünüyorsanız gaziantep dil konuşma terapisti ne başvurabilirsiniz.

 

Belirtileri

Belirtiler değişkenlik göstermektedir. SM’ si olan çocuklar kendilerini rahat hissettikleri genelde evde rahat konuşabilirler. Fakat okulda ve sosyal ortamlarda konuşmayı istemezler. Bazen tanınmadıkları ortamlarda rahat konuşabilirler. Akranlarına göre daha çekingendirler, özgüvenleri çok düşüktür. Bazı çocuklarda utangaçlıktan ziyade sinirlilik, karşı gelme davranışları daha ön sıralarda olabilir. Aktivitelere, diğer çocuklarla oynamaya katılabilir veya katılmayabilir. Derslerinde geridirler. Derse katılmazlar, çok sesli okuma yapmayabilir veya tahtada kendini ifade edemezler. Bazı çocuklar konuşmamakla birlikte sözel olmayan iletişim yolları kullanabilirler. Bazıları birisi ile telefonla rahat konuşurken yüz yüze konuşmayı reddedebilir. Akranları ile rahat konuşabilirken bazıları erişkinlerle daha rahat iletişim kurabilirler. Bu belirtileri yoğunlaştığında değerlendirme için uzman dil konuşma terapistinin değerlendirmesi gerekir.

 

Nedenleri       

Çocuk ve ergenlerde kaygı, biyolojik faktörler, düşünce ve duygular ve çevresel faktörler birçok farklı nedenden kaynaklanabilir.Çoğu zaman, bir anksiyete bozukluğu, çocuğun hassas kişiliğinin diğer şeylerle etkileşimine sebep olur. SM olan çocukların ailelerinde daha sık anksiyete bozukluğu tespit edilmiştir. “Hassas kişilik”, bazı çocukların diğerlerinden daha kolay endişeli, korkulu, üzüntülü olma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Kötü durumlara, tehdit edici nesnelere ve bilgilere daha güçlü tepki verirler. Duyarlı bir kişiliği olan bir çocuğun yaşam boyu anksiyete bozukluklarına ve bazen de depresyona neden olabilecek olumsuz duyguları yaşar.

 

Sıklığı

SM, yapılan araştırmalarda sıklığı ortalama < % 1(0.5-0.76) civarıdır. Kızlarda erkeklerden 2-3 kat daha fazla görülmektedir. Genel olarak başlama yaşı 2-4 yaş arasıdır. Erken başlamasına rağmen atlanabilmektedir. Sıklıkla okula başlama döneminde tedavi için başvurulur.

 

Tedavi

Tedavi dil konuşma terapistleri tarafından dil konuşma terapileri ile kişinin ihtiyacına göre düzenlenmektedir. Çoğunlukla dil konuşma terapisti , ebeveyn, çocuk ve  özel eğitim öğretmeni işbirliğine dayalı bir süreç gerekmektedir. Gerektiğinde  dil konuşma terapisti nden yardım alınır. Daha detaylı bilgi almak için Gri Dil ve Konuşma Merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Site içi Arama

Dil Konuşma Terapisti Kimdir?

Dil ve Konuşma Terapisti çocuklarda ve yetişkinlerde konuşma, dil, sosyal iletişim , yutma bozukluklarını önlemek

Disleksinin 20 Belirtisi

Çocuklar okulöncesi yıllara kadar öğrenme özürü belirtileri göstermeye başlayabilir. Her disleksi olayı kişiye has olsa da, bir disleksinin birçok ort

Disleksi Nedir ? Disleksi Eğitimi Nasıl Olmalıdır ?

Disleksi olan insanlar normal zekaya haizdir ve çoğu zaman düzgüsel görüşe haizdir. Duygusal destek de önemli bi

Çocuklarda Konuşma Anlaşılırlığı

Bireyler duygu, düşünce ve arzularını karşıdaki kişiye aktarmak ister. Bebekler ise taleplerini farklı ağlama biçimleriyle ailesine anlatabilir. Ağlam
ADRES : Pancarlı Mahallesi 5 Nolu Sk. No:7 Şehikamil / Gaziantep

TELEFON :0535 449 21 03  

FAX :0342 321 70 18

E-mail : griozeleğitim@gmail.com